Vítáme Vás na geoportále provozovaném resortem životního prostředí a zemědělství na Libereckém kraji. Můžete zde očekávat zejména mapové úlohy z oblasti životního prostředí, zemědělství a povodňové ochrany. Věnujeme se popularizaci těchto oblastí pro veřejnost a hledáme nové možnosti pro práci s mapou. Mapy a hry je nová výzva pro všechny formy práce s mapou - papírovou, elektronickou nebo její využití při outdoorových hrách.  Přehled námi tvořených a provozovaných stránek, portálů, map a her najdete zde: https://geoportal.kraj-lbc.cz/portaly 
 

MAPY KOLEM NÁS 2023

Příznivci map, her a nových technologií! 8. ročník akce Mapy kolem nás proběhl v termínu od 10. do 12. října 2023.

I letos jsme studentům představili zajímavá témata a formou interaktivní zábavy ukázali různé technologické oblasti i jejich praktické využití. Prostřednictvím odborníků na stanovištích si tak žáci a studenti mohli vyzkoušet moderní technologie a možná i nalezli inspiraci pro jejich budoucí směřování.  Studentům byla představena témata jako jsou např. geoinformatika, 3D tisk a 3D sken, zpracování a modelace krajiny v počítačových hrách, astronomii či možnost využití počítačových her k výuce programování. Pro mladší žáky byla navíc připravena i zábavná úniková hra či mapové hry s enviromentálním podtextem.  Součástí akce bylo jako každý rok malování, tentokrát na téma "Kraj jinak".

 

Další informace o akci najdete vždy zde: https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas/


Družicové snímky v mapách

Do projektu Lesní hospodářství byly přidána nová funkcionalita - analýza porovnáním družicových snímků. Na obrázku níže vidíte, jak může vypadat výsledek při porovnání 2 snímků s časovým odstupem 4 roky. Zde se projevily přípravy nových sjezdovek na Ještědu.

Jak na to?

 1. Najdu si zájmovou lokalitu a zde si území vyberu prostřednictvím uživatelské grafiky (ikona vlevo nahoře v mapovém oknu)
 2. Na záložce Družicové snímky  (vpravo pod stromem vrstev) - si vyberu dva snímky, oba si mohu zobrazit, aby se vyloučily "zamračené" snímky.
 3. Vyberu index k porovnání (info o indexex například zde) - v analýze výše byl použitý vegetační index NDVI
 4. Zaškrtnu okénko - Podle uživatelské grafiky, čím omezíme oblast výpočtu, aby netrval příliš dlouho.
 5. Dám spočítat
 6. K výsledku si mohu přidat například letecký snímek pro zpřesnění lokalizace, případně pro vizuální ověření výsledku letecké snímky z daných časových období (vyberu je "klasicky" zaškrtnutím vrstvy ze skupily Letecké snímky ve stromě vrstev.

Analýza družicových snímků je kromě projektu lesního hospodářství přidána do map na portále sucho.


SERVERY ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

V týdnu od 2.2 do 6.2. byl proveden přesun našich serverů do virtualizovaného prostředí. Po následné kontrole jsme nenašli žádný problém s funkcionalitou. Takže teď se můžeme těšit ze zvýšené rychlosti celého mapového systému. Pokud jste objevili nějaké problém, napište nám prosím: geoportal@kraj-lbc.cz. Děkujeme!

ODSTÁVKA SERVERŮ

Upozorňujeme, na plánovanou údržbu našich serverů. Po dobu údržby bude pozastavena veškerá editace dat a zakládání nových a úpravy starších účtů. Údržba začne 2.2.2022 od 9:00 a je plánována až do konce týdne, do 6.2.2022. Následný provoz bude zabezpečován z nového HW a SW prostředí, takže může docházet do odladění ke krátkodobým výpadkům. 

STROMY A ALEJE

Spouštíme novou mapovou aplikaci, věnovanou stromům a alejím v Libereckém kraji. Vzniká ve spolupráci s Krajskou správou silnic Libereckého kraje, příspěvkovou organizací, za pomoci agentury ARR. Najdete ji na stránce https://stromy.kraj-lbc.cz


Přednášky na letošních Mapách kolem nás

Jako pořadatelé akce Mapy kolem nás si Vás dovolujeme pozvat na letošní přednášky:


Mapy kolem nás 2021

Připravujeme pro vás již tradiční akci Mapy kolem nás v krásných prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci. Termín: 12. - 14. října 2021. Akci se věnujeme na samostatných stránkách: https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas.  

OČKOMAPA

Velmi rádi pomáháme ve složité pandemické situaci zobrazením užitečných mapových dat https://geoportal.kraj-lbc.cz/ockovani. Zde aktuálně přehled praktických lékařů, kteří jsou registrováni k očkování proti COVID. Data budou aktualizována jednou týdně.

Přehled všech poskytovatelů zdravotní péče najdete v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb.


Přehled našich mapových aplikací

Víte, co vše pro vás z oblasti map připravujeme? Zde najdete malý přehled: https://geoportal.kraj-lbc.cz/portaly

KRÁL JE MRTEV, AŤ ŽIJE KRÁL

6.ročník akce Mapy kolem nás kvůli pandemii bohužel nevyšel, ale už tady máme termín a plány na ten další! Měl by se konat v termínu 12. - 14. října 2021 a jak jinak, v úžasných prostorech Krajské vědecké knihovny v Liberci. Tak si termín uložte do kalendáře, budeme se na vás těšit!


Zrušení akce Mapy kolem nás 2020

Vážení příznivci naší akce, s lítostí Vás musíme informovat, že kvůli nastalým epidemiologickým podmínkám spojeným s COVID-19 jsme nuceni akci Mapy kolem nás 2020, plánovanou na 13. - 15. října 2020, zrušit. V platnosti nadále zůstává fotovýstava JizerkyLove - Hory severu, distanční forma malování a připravujeme náhradní videopřednášky.

AKTUALITY

Školení práce s geoportálem

 

Śkolení připravujeme na míru, podle aktuálních požadavků. V nejbližší době nepřipravujeme další školení uživatelů
Před školením je nutné mít založen uživatelský účet. Postup vytvoření v manuálu.

PORTÁL SUCHO & RETENCE VODY

Spustili jsme mapový portál věnovaný problematice sucha a retence vody v Libereckém kraji.
Krátké prezentační video s ukázkami práce s portálem najdete zde   https://youtu.be/Wq5t3WBTk9g   Jedná se o přípravnou fázi projektu zaměřenou na sběr dostupných dat.


AKTUALIZACE DAT

Byla provedena aktualizace vrstvy lesů. V projektu lesy (kategorizace lesů) a v projektu podkladů ÚAP. Data poskytl ÚHUL. (4.3.2020, ká)

Aktualizace dat

Byla dokončena aktualizace dat katastru nemovitostí  k 22.1.2020:

 • grafické soubory pro k.ú. s DKM, KMD (nově dopracována část k.ú. Cvikov a Horní Branná)
 • databáze aplikace Evidence nemovitostí EN
 • databáze definičních bodů parcel
Pozor! Tato data již neobsahují žádné údaje o vlastnících parcel s výjimkou IČ organizace. Z tohoto důvodu nadále v aplikaci EN nenaleznete žádné údaje o vlastnících (žádná jména, názvy, natož adresy, RČ), tím pádem nelze pro vyhledávání parcel použít jméno/název vlastníka. Naproti tomu zůstává plnohodnotná informace u mapové vrstvy Katastr nemovitostí/Přehled vlastnictví vybraných organizací.
 
Nově také bylo odstraněno zobrazení doprovodných informací k vodovodním a kanalizačním sítím pro veřejnost v mapové aplikaci Plán rozvoje vodovodů a kanalizací LK https://prvk.kraj-lbc.cz/mapa. Informace budou nadále dostupné jen přihlášeným uživatelům s příslušným oprávněním.

DOČASNÉ OMEZENÍ FUNKČNOSTI

Prosíme uživatele o trpělivost. Z důvodu zvýšení bezpečnosti proti kybernetickým útokům na našich serverech probíhají od 1.10. 2019 do odvolání úpravy systémů.

MAPY KOLEM NÁS 2019

Připravujeme pro vás již tradiční akci Mapy kolem nás v krásných prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci. Termín: 15. - 17.října 2019. Akci se věnujeme na samostatných stránkách: https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas.  


ZNOVUZPROVOZNĚNÝ VÝDEJNÍ PORTÁL

Od 25.7.2019 je opět v provozu výdejní portál pro poskytování geografických dat odboru životního prostředí a zemědělství. Najdete ho na adrese https://geoportal.kraj-lbc.cz/vydej/. Bude třeba, aby si správci územně analytických dat z ORP vytvořili na geoportále účty, aby mohli stahovat data pro potřeby agend ÚAP. Na výdej data navazuje mapová úloha https://geoportal.kraj-lbc.cz/uap, která vizualizuje aktuální obsah poskytovaných dat.

Aktualizace dat katastru

Dne 24. 7. 2019 byla provedena aktualizace dat katastru nemovitostí (stav k 9.7.2019):
 • grafické soubory pro k.ú. s DKM, KMD (nově dokončena k.ú. Všeň a Jítrava)
 • databáze aplikace EN
 • databáze definičních bodů parcel

Tato data již neobsahují žádné údaje o vlastnících parcel s výjimkou IČ organizace. Z tohoto důvodu nadále v interní aplikaci EN nenaleznete žádné údaje o vlastnících a nelze pro vyhledávání parcel použít jméno/název vlastníka. Naproti tomu zůstává plnohodnotná informace u mapové vrstvy Katastr nemovitostí/Přehled vlastnictví vybraných organizací.


ODSTÁVKA APLIKACÍ

Během pondělního odpoledne dne 20.5.2019 od 14:00 – 17:00 je naplánována odstávka geoportálu https://geoportal.kraj-lbc.cz/ a povodňového portálu https://povodnovyportal.kraj-lbc.cz/ z důvodu provedení nutných aktualizací systému. Děkujeme všech uživatelům na trpělivost.

Je zobrazeno 1 - 20 položek z celkového počtu 99.
Položek na stránku 20
  5

MAPY KOLEM NÁS

Informace o akci MAPY KOLEM NÁS byly přesunuty na stránky našeho webu Atlas Libereckého kraje, který se na aktivity kolem vzdělávání specializuje. Vše o akci najdete zde: https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas

MAPY KOLEM NÁS 2023

Program pro veřejnost

 

MAPY KOLEM NÁS 2022

 

MAPY KOLEM NÁS 2021

MAPY KOLEM NÁS 2020

Akce je kvůli nastalým epidemiologickým podmínkám spojeným s COVID-19 zrušena. 

MAPY KOLEM NÁS 2019

  

A CO JSME MOHLI VIDĚT NA PŘEDCHOZÍCH ROČNÍCÍCH AKCE?

MAPY KOLEM NÁS 2018

MAPY KOLEM NÁS 2017

Od mapy k hernímu světu

 

  
Jsme partnery projektu pro tvorbu národní kartografické sítě