Vítáme Vás na geoportále provozovaném resortem životního prostředí a zemědělství na Libereckém kraji. Můžete zde očekávat zejména mapové úlohy z oblasti životního prostředí, zemědělství a povodňové ochrany. Věnujeme se popularizaci těchto oblastí pro veřejnost a hledáme nové možnosti pro práci s mapou. Mapy a hry je nová výzva pro všechny formy práce s mapou - papírovou, elektronickou nebo její využití při outdoorových hrách.  Přehled námi tvořených a provozovaných stránek, portálů, map a her najdete zde: https://geoportal.kraj-lbc.cz/portaly 
 

DNY GIS 2015 - Pozvánka na seminář MAPY POMÁHAJÍ PŘI ŘEŠENÍ POVODNÍ A SUCHA

Vážení členové a příznivci povodňové ochrany, zveme Vás na akci Dny GIS Liberec 2015 s tématem "Mapy pomáhají při řešení povodní i sucha". Obsahem bude seminář, který Vás provede hlavní činnosti pracovníků povodňové ochrany při povodni i situaci sucha, pokusí se Vás pobavit a představí Vám mapy i v netradičním kontextu. Přijdte se podívat na unikátní zařízení, které vám "naživo" ukáže hydrodynamické chování vody na jezu, vliv protipovodňových opatření, mechanizmus usazování sedimentů v tocích a tvorbu výmolů.

Akce se uskuteční dne 19.11. 2015 v Krajské knihovně Liberec od 9:00 do 14:00. Prosíme o registraci na mail: irena.koskova@kraj-lbc.cz

 

Co nabízí Dny GIS 2015 pro školy?

Můžete se těšit na pestrý program ve třech základních paralelně běžících částech - pásma "Rozumíme vodě a přírodě", "Mapy a hry" a "Malujeme Zemi příběhů".

Hlavní téma letošních Dnů GIS je voda. Nabídneme Vám vodu "naživo". Na unikátních demonstračních zařízeních se mohou žáci a studenti přesvědčit, že voda může vařit i za studena. Poučíme je, jak se neutopit pod jezem při letních výpravách. Na vlastní oči uvidí, jak se vlastně vytvoří v řece výmoly, jak proudí sedimenty a jak dochází k zanášení koryt.

Ochrana přírody je také oblast našeho resortu. Připravili jsme nové interaktivní pomůcky na hravé poznávání přírody. Podíváme se, jak jsou pro život v přírodě důležité tůňky, jak si je vytvořit a sledovat život v nich. Představíme činnost strážců přírody. Ukážeme, jak se pomocí nových technologií mapují vzácné živočišné druhy.

V oddechové sekci Mapy a hry si opět můžete vyzkoušet Mapu vůní, zahrát si strategickou mapovou stolní hru Země démonů a nebo zažít na vlastní žaludek virtuální realitu prostřednictvím brýlí Oculus Rift. Projdete se 3D Libercem minulého století a potrápíte se s geohádankami a geohrátkami.

Informace o registraci na akci zde: https://goo.gl/jYseyD

LETÁK K AKCI DNY GIS LIBEREC

Byl upřesněn časový plán a přidána pozvánka na malovací akci Země příběhů

Dny GIS Liberec 2015


VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ "POVODEŇ 2010" UVEDE LETOŠNÍ DNY GIS

Přijďte vzpomenout na události před pěti lety do Krajské knihovny Liberec. Připomene Vám je výstava POVODNĚ 2010 fotografa Petra Šimra. Fotografie na této výstavě vznikly v době povodní v srpnu 2010, kdy Petr Šimr jako fotoreportér Deníku fotografoval události kolem velké vody na Liberecku. Výstava potrvá celý listopad 2015. Bude se konat jako první akce Dnů GIS Liberec, letos zaměřených na povodńovou ochranu. 

Povodně 2010 - výstava Petra Šimra

 

UKONČENÍ PROVOZU SERVERU "MAPS"

Oznamujeme ukončení provozu javovského mapového serveru, který jste byli zvyklí nacházet na stránce http://maps.kraj-lbc.cz/.  Hlavním důvodem jsou problémy s aktualizacemi javy, ale také přechod na mové mapové technologie. Pokud jste si přes server MAPS pořídili nějaké data, po zřízení účtu na geoportále se vám editovaná data opět objeví. Info, jak na to, podá administrátor.

TIERRA DEMONICAL

Informace o stolní deskové mapové hře najdete zde: http://geoportal.kraj-lbc.cz/tierra-demonical. Kdy a kde se bude znovu hrát není ještě určeno, zjišťujeme zájem. Dejte nám vědět, pokud jej máte.

NOVÁ MAPOVÁ APLIKACE NA GEOPORTÁLE

prvk 2015

Plán rozvoje vodovodů a kanalizací je dokument, který obsahuje koncepci řešení zásobování pitnou vodou, včetně vymezení zdrojů povrchových a podzemních vod, uvažovaných pro účely úpravy na pitnou vodu, a koncepci odkanalizování a čištění odpadních vod v daném územním celku. 

Mapová aplikace bude sloužit všem k přehlednému zobrazení dat Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací. Data budou nadále doplňována a aktualizována. Nově se aplikace také problematice dotací pro rozvoj vodohospodářské infrastruktury.


TERMÍN PRO DNY GIS LIBEREC 2015 JE JIŽ ZNÁM!

Poznamenejte si datum 18. až 20. 11. 2015Již patnáctý ročník Dnů geografických informačních systémů (GIS) můžete navštívit na tradičním místě konání v liberecké Krajské vědecké knihovně. Budete se moci seznámit s prostředím, v němž jsou vytvářena a spravována geografická data, tedy jednoduše řečeno se vším, co je potřebné k tomu, aby mohla vzniknout mapa. Všechna dopoledne budou již tradičně vyhrazena žákům základních a středních škol, ale přijít může každý. Odpoledne pak budou pro návštěvníky připraveny přednášky a semináře. Všechny akce Dnů GIS jsou pro každého a zdarma. Program začneme zveřejňovat během listopadu 2015.
Navštivte nás na FB nebo G+. Uvítáme náměty k dalšímu ročníku a ohlasy i na ty již proběhlé.

ŠKOLENÍ POVODŇOVÝCH ORGÁNŮ

Školení povodňových orgánů obcí a ORP Libereckého kraje. Bude se konat 29. 1. 2015 v multimediálním sále LK. Podrobnosti v příloze. Školení není určeno pro veřejnost, pouze pro pracovníky povodňové ochrany.

POZVÁNKA


SVĚT GOOGLE NA DNECH GIS LIBEREC

Po dvou letech nás opět na Dnech GIS navštíví šéf mapového týmu Googlu v Curychu Jaroslav Bengl. Přiďte si poslechnout novinky z mapové sekce Google a zeptat se na to, co vás zajímá! Přednáška se koná ve středu 19.listopadu od 17ti hodin v hlavním přednáškovém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Vstup je zdarma.


Dny GIS Liberec se blíží!

Letošní Dny GIS Liberec se budou konat v termínu 19. až 21. 11. 2014 opět v Krajské knihovně. Geoportál odboru životního prostředí a zemědělství bude zastoupen 4 stanovišti:

  • Mapa vůní (osvědčená expozice ve spolupráci se ZOO Liberec)
  • Tierra Demonical (nová desková mapová hra)
  • Udělej si geohru (včetně aktivní tvorby nové geohry během výstavy)
  • Virtuální toulky 3D prostorem (nová připravovaná 3D modelace centra Liberce, v lepší případě přizpůsobená i pro „virtuální" brýle Oculus Rift)

Dále zajištujeme večerní přednášku o světe Google (středa v 17:00, přednáší Jaroslav Bengl z Vývojového centrum Google, Curich)


PŘIJĎTE SE PODÍVAT NA PRÁCI S DRONY

V poslední době se setkáváme v běžném denním životě s bezpilotními leteckými prostředky (drony), které už dávno neslouží pouze pro vojenské účely, ale teprve v komerční sféře se ukazují možnosti využití kdekoliv kolem nás. Využívají se pro podrobné mapování prostoru kolem nás, včetně nových možností, které dosud nebyly možné, až po záchranu lidských životů při krizových událostech... Jedním z průkopníků komplexního komerčního využití je česká firma UPVISION. Přijďte se podívat na jejich ukázku bezpilotního leteckého prostředku ve vzduchu a zjistit, jak s ním může být prováděno např. mapování ve vysokém obrazovém rozlišení.

Ukázky se budou konat v rámci Dnů GIS Liberec ve čtvrtek 20. listopadu 2014 mezi 10 a 17 hodinou před budovou knihovny. V případě nepříznivého počasí bude ukázkové lety přesunuty na pátek 21. listopadu.


ÚPRAVY NA GEOPORTÁLE

Upozorňujeme, že v týdnu od 13. 10. 2014 do 17. 10. 2014 budou za provozu probíhat úpravy funkčnosti geoportálu, které mohou vést ke krátkodobým výpadkům. Zejména by měly být odstraněny problémy v vyhledáváním a přeskokem do jiné mapové kompozice, dotazování do mapy, opravy tisků, český překlad obslužných dialogů, permalinky a uložení mapové kompozice. Děkujeme za trpělivost!

Dny GIS Liberec 2014

Program už se tvoří a termín je znám. Poznamenejte si, prosím: 19. až 21. listopadu 2014, opět v krásných prostorách Krajské vědecké knihovny. 


Nové sférické fotografie

Na připravované prostory Oblastní galerie Liberec (a jiné sférické fotografie) se můžete podívat  zde na geoportále:

http://geoportal.kraj-lbc.cz/sfericke-fotografie

Informace o povodňových situacích

povodeň červen 2013

Všechny informace o červnové povodni v kraji zveřejňujeme prostřednictvím Povodňového portálu Libereckého kraje a jeho příslušné facebookové stránky. Své názory, postřehy a informace můžete zveřejňovat také prostřednictvím FB Libereckého kraje nebo přímo FB hejtmana.


O Dnech GIS v Liberci píšou americká média!

Dny GIS zaznamenaly velký úspěch. Jako o jedinečné akci o nich informuje obsáhle odborný geografický měsíčník Arc Watch. Přečtěte si:

http://www.esri.com/esri-news/arcwatch/0213/students-celebrate-gis-day-in-unique-ways


Mapová aplikace ČGS Registr ložisek a těžební činnosti

Přidán registr ložisek a těžební činnosti na území Libereckého kraje zpracovaný Českou geologickou službou Praha na podporu Regionální surovinové politiky Libereckého kraje. Registr obsahuje přehled všech ložisek nerostných surovin nacházejících se na území kraje, umožňuje vyhledávání ložisek podle katastrálních území, obcí, druhu suroviny, chráněných ložiskových území, dobývacích prostorů,  stavu využití ložiska a dalších atributů. Více s sekci Tématické mapy.


Nové mapové aplikace na geoportále!

mapové aplikace

Byly přidány odkazy na stávající mapové aplikace přepracované pro technologii geoportálu (například lesní a vodní hospodářství...). Podívejte se na přehled. Byly zpracovány nové mapové aplikace - například evidence rizikových objektů v kraji. Aplikace jsou průběžně doplňovány dalšími daty.


Je zobrazeno 81 - 99 položek z celkového počtu 99.
Položek na stránku 20
  5

MAPY KOLEM NÁS

Informace o akci MAPY KOLEM NÁS byly přesunuty na stránky našeho webu Atlas Libereckého kraje, který se na aktivity kolem vzdělávání specializuje. Vše o akci najdete zde: https://atlas.kraj-lbc.cz/mapy-kolem-nas

MAPY KOLEM NÁS 2023

Program pro veřejnost

 

MAPY KOLEM NÁS 2022

 

MAPY KOLEM NÁS 2021

MAPY KOLEM NÁS 2020

Akce je kvůli nastalým epidemiologickým podmínkám spojeným s COVID-19 zrušena. 

MAPY KOLEM NÁS 2019

  

A CO JSME MOHLI VIDĚT NA PŘEDCHOZÍCH ROČNÍCÍCH AKCE?

MAPY KOLEM NÁS 2018

MAPY KOLEM NÁS 2017

Od mapy k hernímu světu

 

  
Jsme partnery projektu pro tvorbu národní kartografické sítě